Öğrenmeyi Güçlendirecek En İyi Üç Uygulama

Büyük ve başarılı kurumların en önemli özelliklerinden biri, çalışanlarına sürekli eğitim vermeye bağlı olmalarıdır. Böylece şirketlerinde en ileri ve en güncel bilgiye sahip olmayı garantilerler.

Peki, öğrenmeye yaptığınız yatırımın işe yaradığını ve ölçülebilir sonuçlar yarattığını nasıl anlarsınız? İnsanları bir eğitime yollayarak veya onlara çevrim içi eğitimler sağlayarak “hadi bakalım, çok iyi olacak” diyemezsiniz. Blanchard’taki araştırmamız öğrenmeyi ciddi biçimde hızlandıracak ve destekleyecek üç en iyi uygulamayı ortaya çıkardı.

En İyi 1. Uygulama: Öğrenmenin Kalıcı Hale Gelmesi İçin Aralıklı Öğrenme Yöntemini Kullanın

Bir bilgiyi tek seferde öğrenmek mümkün değilse, onu öğrenmenin en iyi yolu, aralıklı öğrenme tekniğidir. Bilgiyi belirli aralıklarla tekrar tekrar aldıkça öğrenme kalıcı hale gelir.

Arkadaşım John Haggai, bu kadar etkin olduğu için bu tekniğe “tüm becerilerin temeli” diyor. Reklamcılar bu tekniği her zaman kullanırlar ve bu tekrara “izlenim” derler.

Öğrenmek için neredeyse her zaman, bilginin zaman içinde tekrarlanması gerekir. Peki neden? Pek de kullanışlı olmayan bir eşyanızı, sık kullanacağınız bir şey değilse deponuzda uzak yerlere koymak gibidir. Hafızanıza yeni bir bilgi aldığınızda, bu bilgiyi birkaç kez daha ziyaret etmeniz gerekir. Böylece ihtiyacınız olduğunda hatırlayabilirsiniz. Kısa süreli hafıza, uzun süreli hafızaya bu şekilde dönüşür.

Öğrendiğinizi kalıcı hale getirmek için notlar alın ve bu notları aldıktan sonra 24 saat içinde yeniden gözden geçirin. Ayrıca gözden geçirdiğiniz bu notlar hakkında düşündüğünüzden de emin olun. Notlarınızı sadece okumayın, onlara bakmadan temel noktaları hatırlamaya çalışın. Sonra bir hafta içinde öğrendiğinizi birine öğretin. Bu yöntem, öğrendiklerinizi hatırlamanız için sizi zorlayacaktır.

En İyi 2. Uygulama: Arkadaş Gruplarıyla Öğrenmenin Gücünü Artırın

Öğrenenler arasında sohbet ve konuşmaların olduğu sosyal çevrelerde öğrenme zenginleşir. Grup öğrenmesi konusu üzerinde yapılan birçok araştırmaya göre, birlikte öğrenenler, tek başına öğrenenlere göre daha fazla bilgi edinirler. Aynı zamanda edindikleri bilgileri daha uzun süre akıllarında tutabilirler. Üstelik daha iyi problem çözme ve mantıklı düşünme becerilerine de sahiptirler.

Blanchard’da, San Diego Üniversitesi Yönetici Liderlik Yüksek Lisans programında grup öğreniminin gücünü kanıtlayan çok örneğe şahit olduk. Her yıl öğrencilerimiz, grup şeklinde öğrenmenin ne kadar etkin olduğunu görünce çok şaşırıyorlar. Rol oyunları, değerlendirmeler, sunumlar ve birlikte yapılan projeler ile grup öğreniminin ne kadar yararlı olduğunu görüyorlar.

Kendi başlarına öğrenebileceklerinden daha fazlasını, grup içinde öğrenerek, takım çalışmasını geliştiriyorlar.  Daha hızlı ve daha etkin kararlar alabiliyorlar. Ayrıca grup çalışmasının sosyal yönü, insanların öğrenme konusunda daha kararlı olmasına da yardım ediyor. Karar alma becerileri de daha hızlı ve daha etkin oluyor. Gruba karşı sorumlu hissetmek, çabucak pes eden, işi erteleyen insanların bile yoldan ayrılmamasını sağlıyor. İnsanlar, birbirlerinin konu hakkında öğrendiklerinden yararlanınca daha hızlı öğreniyorlar.

İşe yarayan kalıcı öğrenme için temel strateji grup etkileşimidir. Her zaman söylemeyi sevdiğim gibi, “Hiçbirimiz hepimiz kadar akıllı değiliz”.

En İyi 3. Uygulama: Sonuç Elde Etmek İçin Öğrenme Yolculukları Tasarlamak

En iyi öğrenme deneyimi tek zamanlı bir şey değildir – hatta sadece bir metodoloji ile de olmaz. Araştırmamız, optimal öğrenmenin “anlık” değil, daha çok bir “süreç” işi olduğunu gösterdi. Bu tür süreçlere de öğrenme yolculukları denir.

Biz öğrenme yolculuğunu “zaman içinde kendini gösteren bir öğrenme ve gelişim deneyimi” olarak tanımlarız. Bu yolculuklar; bir işin, departmanın veya kişinin ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir.

Örneğin, kişi öğrenme yolculuğuna bir sınıfta veya bir webinar ile başlayabilir. Daha sonra yolculuğa, bir tartışma grubuna katılarak devam edebilir. Devamında ise  öğrendiği yeni kavramları iş başında uygulayıp nasıl işe yaradığını görür. Öğrenme yolculuğunun bir sonraki adımında tartışma grubu ile tekrar bir araya gelerek iş başındaki uygulamaları hakkındaki fikirlerini ve deneyimlerini paylaşabilir. Daha sonra tekrar sınıf eğitimi veya e-öğrenme ile yoluna devam edebilir ve edindiği bilgileri pekiştirmesi ve yeni bilgiler edinmesi mümkün olur.

Teoriyi gerçek hayatta uyguladığınızda, öğrenme yolculuğu sürdürülebilir iş sonuçları yaratmakta oldukça etkili oluyor.

Öğrenen Bir Kurum Güçlenir

Uzun dönemde sadece akıllı organizasyonlar hayatta kalacak. Yüksek performanslı kurumlardaki liderler, bilginin, bilgili insanlarda olduğunun farkındadırlar. Kurum çalışanları öğrenmeye devam etmezse, en akıllı kurumların bile akıllı kalamayacağını da bilirler.

Bu yüzden akıllı olun ve bu öğrenme yöntemlerini siz de hayatınızda uygulayın. Size garanti ederim, kurumunuzun bilgi sermayesine bilgece bir yatırım yapmış olacaksınız.

 

Ken Blanchard

howwelead.org ‘tan orjinaline sadık kalınarak çevrilmiştir (Three Best Practices to Help People Learn)

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın