Kendi Kişisel Gelişiminizi Ertelemeyin

Birlikte çalıştığım birçok lider yeni beceriler geliştirmenin faydalı olacağını biliyor ancak mevcut -dolu- programlarında bu eğitime nasıl vakit ayırabileceklerinden pek emin olamıyorlar. Onları iş yerlerini, öğrendikleri beceri veya davranışı anında uygulayıp deneyimleyecekleri bir laboratuvar veya oyun parkı gibi görmeleri için teşvik ediyorum. Böyle söylüyorum çünkü bence beceri kazanma veya gelişimini çok büyük ve ciddi bir iş olarak görmemek en iyisi. Öğrenirken farklı açılardan oynayarak bunu rahatlatıcı bir aktiviteye dönüştürmek mümkün.

Peki sizde durum nasıl? Doğru zaman gelene kadar yeni şeyler öğrenmeyi erteliyor musunuz? O zaman sizin de başlamanıza yardımı olacak beş stratejiyi sizinle paylaşmak isterim.

  • Kazanmak ya da geliştirmek istediğiniz tek bir beceri veya davranış seçin. Öncelikle repertuarınıza eklemek için tek bir beceriye karar verin. Yeni bir beceri veya davranış geliştirmek efor isteyen bir iştir, o yüzden de bir anda sadece tek bir gelişim alanına odaklanırsanız bunalıp dikkatinizin dağılmasına izin vermemiş olursunuz.  
  • Motivasyonunuzu kontrol edin. Gerçekten de bu beceriyi geliştirmek istiyor musunuz yoksa bunu sadece özgeçmişinizde güzel görünmesi için mi seçtiniz? Beceri gelişimi için niyetinizi ortaya koyup, öğrenmek istediğiniz şey için kolları sıvamalısınız. İçsel motivasyon zaman ayırmanızı ve işi yapmanızı kolaylaştırır. 
  • İyi bir işin nasıl görüneceğine dair bir resim oluşturun. Daha etkin bir sunum becerisine sahip olmak istediğinizi farz edelim. Beceriye karar verdiğinizde etkin bir sunum yapan kişi olarak nasıl görüneceğinizi hayal edin. Etrafınızdaki kişilerin iyi ve çok da iyi olmayan sunum becerilerini fark etmeye çalışarak başlayabilirsiniz işe. Bu kişiler sizinle çalışanlar, arkadaşlarınız, aileniz hatta size markette deneme ürün veren kişiler bile olabilir. Bir süre gözlem yaptıktan sonra kendinizi daha etkin bir sunum yaparken hayal edebiliyor olacaksınız. 
  • Gelişim planınızı oluşturun. Resmi hayal ettiniz, peki sonra bu yeni beceriyi kazanmak için ne yapacaksınız? Eğer tam olarak bilmiyorsanız, bazı sunum yapan kişileri izleyip size özgün gelen yönlerine dikkat edin. Sunum becerisi olan insanlardan tavsiye ve destek isteyin. Konu hakkında kitaplar ve makaleler okuyun. Kişi olarak size hitap eden ve sizi motive eden ipuçları, sırlar ve öneriler bulmaya çalışın.  
  • Yerlerinize… Hazır… Başla! Yeni edindiğimiz davranışı uygulamak için en iyi yer iş yerimiz. Ama dikkatli olmak gerek. Eğer hedeflediğiniz beceri sunum becerileri ise yöneticilerinize bir sunum yapmak için gönüllü olmak iyi bir fikir olmayabilir. Küçük adımlarla başlayın, becerileriniz arttıkça pratik yapmak için yavaş yavaş fırsatlar yaratmaya başlayabilirsiniz. 

Beceri gelişimi için takviminizde müsait bir zaman açılmasını beklemek zorunda değilsiniz. Öğrenme laboratuvarınız olan iş yerinizde pratiğinizi yapabilirsiniz. Bu beş strateji uygulamaya başlayın ve hatta bugün ilk adımınızı atın!

 

Yazar Hakkında

Joanne Maynard, The Ken Blanchard Companies Koçluk Hizmetleri takımında üst düzey koç olarak görev yapmaktadır.

 

Bu makale The Ken Blanchard Companies blog sitelerinden leaderchat.org sitesinde yer alan “Don’t Put Off Your Own Personal Development” isimli makalenin çevirisidir.

 

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın