Her Bitiş Yepyeni Bir Başlangıç Demek

2019’un sonuna geldiğimizde yine yılın bazı önemli olaylarına kafa yorup, yeni yılda gelecek heyecanlı şeyleri tahmin etmeye çalıştım.

Benim için çok eski bir gelenektir, belki sizin için de öyle. Her yılın sonunda Margie ile birlikte tüm arkadaşlarımıza mektup yazar, iyi tatiller dileyerek o yıl yaşadığımız önemli olayları yazarak arayı kapatmaya çalışırız. Bunu, Margie’nin Cornell Üniversitesi’nden mezun olduğu 1962 yılında, evliliğimizden kısa bir süre sonra yapmaya başlamıştık. 57 yıldan fazla olmuş!

Yarım yüzyıldan uzun bir süredir yazılan tüm bu mektuplar aslında hayatımızın hikayesini anlatıyor. İlginç olan şey ise o anda üstesinden gelinemez sandığımız problemlerin aslında çok güzel yeni başlangıçlar için atılan temeller olduğunu anlamamız oldu. Şimdi aklıma birkaç örnek geldi:

1967

Cornell Üniversitesi’nden doktoramı aldığım yıldı. Öğrenci işleriyle ilgili memur olarak bir üniversitede işe girmeyi istiyordum. Birçok üniversite ile çok iyi görüşmelerim olduysa da hiçbiri beni işe almadı. Özgüvenim uçup gitmişti ve tabi ki tam bir mutsuz son gibi görünüyordu. Bir süre sonra Ohio Üniversitesi’nde dekan asistanı olarak işe girdim; çok önemli ve yeni bir başlangıçtı. Ohio Üniversitesi’nde Paul Hersey ile tanıştım. Paul yazımı sevmişti ve onunla birlikte bir kitap yazmamı istedi. Böylece birlikte “Durumsal Liderlik (Situational Leadership®)”i geliştirdik. Böylece kariyerim de bir yazar ve liderlik uzmanı olarak şekillenmiş oldu.

2007

Kırk yıl sonrasına gittiğimizde, 2007 yılında bir yangın evimizi yerle bir etti. Trajik bir son gibi görünen her şey, aslında etkileyici yeni bir başlangıçmış. Margie ile başka bir eve taşındık; batıdaki dağların manzarası olan daha iyi bir eve. Şimdi arka verandamızdan gün batımının nefes kesen güzelliğini izlemeye doyamıyoruz.

2019

Bu yıl şirketimizin yıldızlarından Howard Farfel, Blancard’taki – 7’si başkan olarak- toplamda 18 yıllık kariyerine son veriyor. Howard’ın gidişiyle ilgili gerçekten de çok karışık hisler içerisindeyim. Howard’dan daha iyi bir insan ve daha centilmen bir kişi tanımıyorum. Şirketimize çok güçlü ve olumlu bir etkisi oldu, gülüşü ve espri anlayışını çok özleyeceğim. Ancak bu bitiş çok heyecan verici başka bir başlangıç aynı zamanda. Oğlum Scott Blanchard, Blanchard’ın yeni başkanı olarak liderliği üstlenecek. Scott’u bir şekilde dinlemiş olan herkes onun şirketimiz için duyduğu sevginin ve tutkunun herkesten çok olduğunu bilir.

2020 için çok heyecanlıyım, umarım siz de öylesinizdir. Yeni yıla girerken 2019’da geride bıraktıklarımız hakkında düşünmek için kendinize biraz zaman ayırın. Bazıları sizi hüzünlendirse de bir son gibi görünen bir şeyin aslında gerçekten de son olmadığını, belki de başka ve yepyeni bir başlangıç olduğunu hatırlayın.

Ken Blanchard

 

 

Ken Blanchard’ın kendi makalelerinin yer aldığı www.howwelead.org sitesinde yer alan “Every Ending Is a Brand-New Beginning” adlı yazının Türkçeleştirilmiş halidir. 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın