Yöneticiliğe mi Terfi Ettiniz? Hayatta Kalabilmeniz için İhtiyacınız Olan 10 Şey

Yeni yıl belki de sizin ilk kez bir yöneticilik pozisyonuna terfiniz ile başlamıştır. Eğer öyleyse tebrikler!

İlk kez yöneticilik yapacak olmak herkes için biraz ürkütücüdür. Çoğu yeni yönetici, yönetimsel görevlerine heves ve coşku ile yaklaşır ve bir lider olarak iz bırakmak ister. Ancak yöneticiliğin doğası hakkında bir fikirleri yoktur. İnsanlara liderlik etmenin yeni ve bambaşka bir oyun olduğunu anlamaları ise uzun sürmez.

Yönetimsel bir pozisyona ilk kez terfi ederek yönetici olan herkese Yeni Yöneticiler İlk Yardım Seti verilmeli. Bu mecazî kit, bir bağlı çalışanın yöneticiliğe geçiş sürecinde hayatta kalması için gerekli temel unsurlardan oluşur. Kit, yeni yöneticinin görevinde başarılı olması için ihtiyacı olan her şeyi içermese de sadece bazı acil durumlar için rahatlatıcı temel birkaç kalemi içerir (bu harika liste için Dan McCarthy’nin Yeni Yöneticiler için 25 İpucu’nu inceleyebilirsiniz).

  1. Pusula – Yönetici olarak başarılı olmak için nereye gittiğinizi bilmeniz gerekir. Bu esnada da yolculuğunuzu birkaç farklı perspektife göre yönlendirmelisiniz. İlk olarak değerleriniz, inançlarınız ve bir lider olmak için duyduğunuz istek gibi liderlik bakış açınız konusunda net olmanız gerekiyor. Bu idealleriniz kariyeriniz boyunca ayaklarınızın yere basmasını ve motive kalmanızı sağlayacak. İkinci olarak, başarının yolunu kendi yöneticinizin perspektifinden anlamanız gerekiyor. Yeni rolünüzde başarı neye benziyor? Hedefleriniz ve amaçlarınız konusunda net olduğunuzdan emin olun.
  2. Mentör – Ya da daha doğrusu seçtiğiniz mentörün iletişim bilgileri. Bunu “Kim Milyoner Olmak İster” programındaki “telefon joker hakkı” gibi düşünün. Bir arkadaşınızı arayıp tavsiye, bir çıkış yolu sormak isteyeceğiniz veya sadece derdini paylaşmak için bile olsa sizinle aynı yollarda yürümüş bir arkadaşınızı aramaya ihtiyaç duyacağınız zamanlar olacak. Hepimizin, liderlik yolculuğumuzda bize yardım edecek bilge bir rehbere ihtiyacı var.
  3. Koltuk minderi – Öyle ya da böyle kurumsal hayatın gerçeği şu ki yöneticiler bir sürü toplantıya katılırlar. Yönetimsel bir pozisyona adımınızı ilk kez attığınızda kendi kendinize “artık ön saflarda olmadığıma göre olan zamanım nasıl geçecek” diye düşünebilirsiniz. Yanıt; toplantılar, toplantılar ve daha çok toplantılar.
  4. Termos – Yöneticiler genellikle uzun saatler boyu çalışırlar, hem de bazen acımasız bir tempoda. Sizi enerjik ve odaklanmış tutmasını sağlamak için kahvenizi koyabileceğiniz bir termosa ihtiyacınız olacak. Özellikle de bu toplantılar, toplantılar ve daha da çok toplantılar esnasında. Yöneticilerin çok toplantıları olduğundan bahsetmiş miydim?
  5. İşitme cihazı – Başarınız için, ilk yardım setinizin en önemli parçalarından biri olarak muhtemelen bir işitme cihazı hayati öneme sahip. Dinleme en önemli becerilerden biri olmasına karşın en az kullanılanıdır. Dinleyerek güven, uyum oluşturabilir, çalışanlarınızı tanıyabilir ve iş ile ilgili gerçekten de neler olup bittiğini anlayabilirsiniz.
  6. Kağıt mendil – Kaçınılmaz bir biçimde ofisinizde birisi ağlayacak ve ara sıra siz de ağlamak isteyeceksiniz! Her zaman ulaşabileceğiniz yerde bir kutu kağıt mendil bulundurmalısınız. Bazı duygusal anlarda ihtiyaç duyabilirsiniz!
  7. Megafon – Yönetici olarak en öncelikli görevlerinizden biri başarıya giden yolda çalışanlarınızı yüreklendirmektir. Yeni yöneticiler için en zor geçiş, başarıya kendi kendilerine değil, başkaları aracılığıyla ulaşmayı öğrenmektir. İnsanları motive etmenin 3 P’sini öğrenmeniz gerek: P – (Push) Zorla, P – (Praise) Takdir et, P – (Play) Oyna. Bazı insanların en iyi performanslarını ortaya çıkarmaları için sadece takdir edilmeleri yeterli olurken bazılarının ise zorlayıcı görevler ve sıkı hesap verilebilirlik gibi yollarla zorlanmaları gerekir. Ve tabi ki her yöneticinin favorisi; bazıları ise sadece oyunun kendini sever. Bu kişiler kendi kendine motive olabilen, sadece başlama çizgisine geçip işlerini yapmaları için özgürlük verilmesi gereken kişilerdir.
  8. Görev listesi – İster telefonunuzdaki bir verimlilik uygulaması isterse eski usul bir “yapılacaklar” listesi olsun, kendinizi organize tutabilmek için bir yönteme ihtiyacınız var. Yönetimsel iş kısalık, çeşitlilik ve parçalara ayırma olarak karakterize edilebilir. Bu yüzden de önünüzdeki işlerin hepsini takip edebilmek için bir araca ihtiyacınız var. Örneğin ben, David Allen’ın İş Bitirici prensipleri, ABC görev önceliklendirmesi ve Acil mi Önemli mi analizi tekniklerinin kombinasyonundan faydalanıyorum.
  9. İlham verici okuma parçaları – Size yeni yöneticilerin okuması gereken çok önemli kitaplar listesi vermeyeceğim. Fakat yeni yöneticilerin ilham veren yazılar okumaları gerekiyor. Ancak bu şekilde yeni yolculuklarında bu etki devam edebilir ve uzmanlaşmaları gereken becerileri öğrenebilirler. Liderlik etmek zihinsel, duygusal ve fiziksel dayanıklılık gerektirir. Kendi ruhunuzu besleyin ki başkalarına yardımınız dokunabilsin.
  10. Ayna – Issız bir yerde mahsur kalmışsanız veya bir kamp ateşi yakacaksanız aynayı kullanabilirsiniz ama ofisteyseniz onu yansımanıza bakmak için kullanabilirsiniz. Çünkü günün sonunda komforlu, tatmin ve karşınızdaki size bakan insanla gurur duyuyor olmanız gerekiyor. Yeni bir yöneticiye verilebilecek en iyi tavsiyelerden biri (özgün olmak anlamında) “kendiniz olmanız”. Liderlik etmenin iyi ve kötü yanlarını tecrübe ettikçe, ara sırada hep o takip etmeyi istediğiniz türde bir lider misiniz diye girip bir aynaya bakıp kontrol edin.

Sizin de Yeni Yöneticiler ilk yardım setine eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Randy Conley

 

Leadingwithtrust.com blog adresindeki “Newly Promoted Manager? Here are 10 Must-Have Items for Your Survival Kit” adlı makalesinin çevirisidir.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın