Susan Fowler ile “Master Your Motivation” Üzerine

Motivasyon uzmanı Susan Fowler, optimal motivasyon için kritik öneme sahip üç temel ihtiyacı açıklıyor: seçenekler, ilişki kurmak  ve yeterlilik. Başarılı olmak için hayatlarımızda bu üç ihtiyacı yaratmamız gerektiğini söylüyor.

  • Temel seçenek ihtiyacını karşılamak, bir seçeneğimiz olduğunu fark etmek kadar basit olabilir. Şimdiye kadar hiç, sabah işe gitmek zorunda olmadığınızı dilediğiniz oldu mu? İşte bu bir seçim noktası. Bu olduğunda kendinize  işe gitmeseydiniz ne olacağını sorun—ne kaybederdiniz? Sonra da kendinize, işe gitseydiniz ne öğrenip, nasıl katkıda bulunabileceğinizi sorun. Bunlar hakkında düşünmek bir seçiminizin olduğunuzu anlayıp plan yapmanıza yardım edecektir. Fowler, her günün sonunda hangi seçimlerin bizi mutlu ettiğini, hangilerinin ise etmediğini sormamızı tavsiye ediyor. Bu basit süreç, seçeneklerimiz olduğu konusunda, farkındalığımızı arttırırken, seçimlerimizin sonuçlarına bakarak gelecekte daha iyi kararlar vermemizi de sağlayacaktır.
  • İlişki kurma ihtiyacı değerlerimiz ile yakından ilgilidir. Ailenizin sizin bir numaralı değeriniz olduğunu söylüyor ancak haftada 80 saat çalışıyor ve aile etkinliklerinizi özlüyorsanız; sağlığın sizin için çok önemli olduğunu söylüyor ancak doğru beslenmiyor ve egzersiz yapmıyorsanız değerlerinizi yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir. Değerlerimizin ne olduğunu bilmiyorsak, hayatımız ile değerlerimiz arasındaki ilişkiyi kurmakta zorlanacağız demektir. Değerlerimizi bilmek aradaki ilişkiyi kurmanın ilk adımıdır.
  • Üçüncü temel ihtiyaç ise yeterliliktir. Kastettiğimiz uzmanlık değil, her gün öğrenip kendimizi geliştirmek ile ilgili. Herkes profesyonel ve özel hayatını yönetmek konusunda etkin olmak ister ama uzmanlaşma bir gecede olmaz. Yeterliliği geliştirmek gelişim göstermekle ilgilidir.

Buradan çıkarılabilecek en önemli ders; seçenekleri fark ederek, ilişki kurarak ve yeterliliği geliştirerek motivasyon kalitemizi kontrol altına alıp hayatımızın kalitesini artırabiliriz.

 

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir Cevap Yazın